Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online - nowa edycja kompendium dla rodziców i profesjonalistów

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w internecie. Znajdujące się wskazówki mogą być pomocne dla każdego rodzica. Dziś internet to codzienność, która ma wiele dobrych stron. Niestety ma też złe. Musimy nad tym panować. 

 

Wstęp do Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online, autorzyAnna Rywczyńska, Szymon Wójcik

Każdego dnia, wychowując bądź ucząc dziecko, podejmujemy wiele decyzji. Mamy świadomość, że kształtujemy zachowania, które w przyszłości będą wpływać na jego życie. Nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami. Możemy jednak przygotować je na trudne sytuacje i dać im wsparcie, tak aby mogły sobie z nimi radzić. Jedną z aktywności, która od początku wymaga mądrego przewodnictwa, jest kontakt młodych ludzi z internetem. Kiedyś – nowe zjawisko, dziś – codzienność, niezmiennie jednak wyzwanie dla rodziców i nauczycieli.

Wstęp do Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online, autorzyAnna Rywczyńska, Szymon Wójcik

Każdego dnia, wychowując bądź ucząc dziecko, podejmujemy wiele decyzji. Mamy świadomość, że kształtujemy zachowania, które w przyszłości będą wpływać na jego życie. Nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami. Możemy jednak przygotować je na trudne sytuacje i dać im wsparcie, tak aby mogły sobie z nimi radzić. Jedną z aktywności, która od początku wymaga mądrego przewodnictwa, jest kontakt młodych ludzi z internetem. Kiedyś – nowe zjawisko, dziś – codzienność, niezmiennie jednak wyzwanie dla rodziców i nauczycieli. Globalna sieć przynosi coraz większe możliwości rozwojowe, ale może też być źródłem sytuacji ryzykownych. Niepodważalnym faktem jest to, że rozwijanie kompetencji cyfrowych jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania we współczesnym świecie, ale nawet temu towarzyszą dylematy: kiedy i jak rozpocząć przygodę dziecka z internetem? Jak długo pozwolić dziecku korzystać z urządzeń ekranowych? W jaki sposób uchronić młodych ludzi przed szkodliwymi i niebezpiecznymi treściami? Często potrzebujemy wskazówek, jak pomóc młodym świadomie budować swój „cyfrowy profil”, jak bezpiecznie zarządzać relacjami w sieci czy też chronić swoją prywatność. Podejmowane wybory zawsze będą indywidualną decyzją dostosowaną do naszych doświadczeń, charakteru i zainteresowań dziecka, jego predyspozycji i pasji, ale część z nich może być też wsparta bardzo konkretną wiedzą dotyczącą istniejących rekomendacji, zidentyfikowanych zagrożeń oraz skutecznych działań profilaktycznych. Taka jest właśnie rola Polskiego Centrum Programu Safer Internet tworzonego przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, które od 2005 r., w ramach wspólnego projektu europejskiego, popularyzują wiedzę o świadomym uczestnictwie w świecie cyfrowym, przestrzegają przed zagrożeniami online oraz reagują na zagrożenia w sieci zgłaszane przez polskich internautów. Oddajemy w Państwa ręce nową edycję Kompendium Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online, które ma na celu usystematyzowanie najnowszej wiedzy dotyczącej aktywności dzieci i młodzieży w internecie. Czytelnik znajdzie w nim diagnozę zjawisk społecznych zachodzących w sieci, analizę sytuacji ryzykownych, ze szczególnym uwzględnieniem ich przyczyn i sposobów zapobiegania zagrożeniom oraz dostanie bogatą gamę wskazówek profilaktycznych i edukacyjnych. Świat internetu zmienia się bardzo szybko. W stosunku do poprzedniej edycji nie tylko zmieniliśmy układ treści, ale też dodaliśmy rozdziały poświęcone wyzwaniom, które przed kilkoma laty w zasadzie nie istniały – np. zagrożeniom informacyjnym. Mamy nadzieję, że wszystko to pomoże rodzicom i nauczycielom mądrze wprowadzać dzieci w świat cyfrowego obywatelstwa.

Pliki do pobrania