Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Wojciechowie

Wojciechowo 1

63-233 Jaraczewo

tel. 62 740 88 36

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1556024
    • Do końca roku: 257 dni
    • Do wakacji: 64 dni
  • Logowanie

    Zaloguj się

  • Kontakt

    Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Wojciechowie

    sekretariat@wojciechowo.net.pl

    EPUAP

103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2021 roku przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku, po raz pierwszy jako – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto upamiętniające bohaterski zryw naszych przodków to nie tylko powód do dumy i radości, ale przede wszystkim czas, by uczyć młode pokolenie historii i zaszczepić w nim patriotyzm. Ważne jest, aby uświadomić młodzieży, że zwycięstwa nie przychodzą same, lecz sprzyjają pracowitym i odważnym.

26 grudnia 1918 roku wieczorem przyjechał do Poznania pianista i polski patriota, Ignacy Jan Paderewski. Mieszkańcy miasta powitali go tłumnie i serdecznie. Radości z jego przyjazdu nie zakłóciło nawet wyłączenie przez Niemców światła w całym Poznaniu. Polacy powitali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. Stworzyło to niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia. Następnie tłumy witających odprowadziły Paderewskiego do Hotelu Bazar. Z okien hotelu artysta wygłosił przemówienie, po którym odbyła się manifestacja patriotyczna.

„Po długich latach niewoli, Ojczyzna odradza się. (…) Żadne najmądrzej zorganizowane stronnictwo ojczyzny odbudować nie zdoła. Do tego dzieła potrzeba zgody i jedności wszystkich, miłości i siły, do tego dzieła potrzeba wszystkich serc i wszystkich sił zespołu. Niech żyje polska jedność, zgoda , a ojczyzna nasza wolna żyć będzie po wsze czasy”.

Następnego dnia, gdy Niemcy zaczęli zrywać wywieszone przez Polaków flagi Polski, w mieście wybuchło powstanie. Jeden z pierwszych ataków nastąpił na Prezydium Policji. W czasie ataku zginął Franciszek Ratajczak.

Pierwszym dowódcą Powstania  był Wielkopolanin, Stanisław Taczak, który urodził się w Mieszkowie. Funkcję dowódcy pełnił w okresie od 27 grudnia 1918 do 16 stycznia 1919 r., kiedy to przekazał dowództwo gen. Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu. Po kilku tygodniach zaciekłych walk Powstanie Wielkopolskie zakończyło się zwycięstwem Polaków. Włączenie Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego zostało potwierdzone traktatem wersalskim. Polska wysłała na paryską konferencję pokojową znakomitych delegatów: Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.27grudnia.pl, gdzie czekają m.in. informacje, zagadki, quest oraz Wirtualne Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć