Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Wojciechowie

Wojciechowo 1

63-233 Jaraczewo

tel. 62 740 88 36

 • Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1461934
  • Do końca roku: 21 dni
  • Do wakacji: 194 dni
 • Logowanie

  Zaloguj się

 • Kontakt

  Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Wojciechowie

  sekretariat@wojciechowo.net.pl

  EPUAP

Święto Patrona Szkoły - Ewarysta Estkowskiego

27 października obchodziliśmy Święto Patrona. W tym dniu nie odbywały się zajęcia dydaktyczne, ale uczniowie zaangażowani byli w różnorodne działania pozwalające na bliższe zapoznanie się z życiem i spuścizną Ewarysta Estkowskiego. Podczas wspólnego, porannego spotkania dowiedzieli się, jak wyglądała nauka w wojciechowskiej szkole, kiedy pracował w niej młody pedagog od października 1839 roku, a także jak obchodzono jego święto, począwszy od okresu przed II wojną światową aż do czasów współczesnych. 

Przedstawiciele i opiekunki Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali maskotkę nauczyciela z teczką, w której znajdują się książki oraz pamiętnik. „Ewaryścik” będzie wędrował po domach najmłodszych uczniów, którzy po wspólnej lekturze z rodzicami mogą zapisać swoje refleksje związane  z niecodziennymi   odwiedzinami.  

Następnie dzieci słuchały bajek napisanych przez Estkowskiego dla swoich uczniów: „Czysty kotek”, „Pszczółka”, „Kruk żebraczek”, „Wróbelek i kurczątko” oraz „Anusia”. Dla naszego patrona nie tylko ważna była nauka czytania i pisania, ale również wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z zasadami moralnymi i religijnymi. Najmłodsi mieli zatem okazję poznać przesłania płynące z bajek i wykonywali liczne zadania doskonalące słuchanie ze zrozumieniem oraz umiejętność pracy indywidualnej oraz w grupie.  

Trzyosobowe zespoły reprezentujące klasy od piątej do ósmej brały udział w turnieju wiedzy o patronie, w którym wykazały się wiedzą dotyczącą jego życia i działalności. Poziom był bardzo wyrównany i wszyscy uczestnicy konkursu zasługiwali na pochwałę, a ich koleżanki i koledzy mogli zapamiętać wiele cennych informacji.  

Na zakończenie obchodów święta uczniowie oraz nauczyciele wyruszyli na spacer z kolorowymi transparentami, na których widniały hasła ze słowami Estkowskiego, uśmiechnięte twarze dzieci i ich skojarzenia związane ze szkołą. Tegoroczna rocznica urodzin patrona pozostanie w pamięci wszystkich do kolejnego października, a może i dłużej.